Fiat-Adventure

Dünyada ve ülkemizde yeni yeni gelişen bir otomobil segmenti olan Crossover araçların pazarını genişletmek için markalar, bu segmentteki araçları şehrin gürültüsünden kaçmanın yolu olarak otomobil severlere sunuyor. Reklamlarda genelde benzer temalar kullanılıyor. Bu reklam da tipik bir örnek. Ülkemizde de Fiat 500L ve Renault Captur gibi otomobillerin reklamlarında da benzer stratejiyi kullanıyor.

BY Leo Burnett Tailor Made, Sao Paulo, Brazil

Volkswagen Tiguan-Prom Night

Canada’da yayınlanan bu reklamı son derece başarılı buldum. Otomobillerin mekanik işlevlerinin anlatıldığı kampanyalar artık tüketicilerde karşılık bulmuyor. Bu reklamda Tiguan’ın becerilerinin nasıl kutsal bir amaç için kullanıldığını görüyoruz. Reklam bittiğinde yüzümüzde kalan gülümseme reklamın başarısını ortaya koyuyor.

BY DDB Canada

Land Rover Geniune Parts

Bu reklamı izlediğimde bir reklamcının çok sık yaşadığı bir duyguyu hissettim. “Bu benim aklıma gelmişti. Tühh yapmış adamlar!” diye düşündüm. Bu reklamı görmeden önce kendimce son yıllarda hemen hemen her otomobil markasının piyasaya sürdüğü Jip (SUV-Jeep-Crossover) segmentindeki araçların aslında bildiğimiz 4*4 Jiplere göre çok güçsüz kaldığını düşünüyordum. Kullanıcılarına bir 4*4 deneyimi yaşatamadığını etraftan çok duyar oldum. 120 beygirlik jip mi olur Allah aşkına? Bundan 10-15 yıl önce henüz bu otomobiller piyasaya sürülmeden 4*4’ler en pahalı araçlardan biriydi. Öyle herkes satın alamazdı. Fakat şu anda dışı jip görünümlü, c sınıfı bir aracın motor özelliklerine sahip bir SUV’u maksimum 90.000 TL’ye alabilirsiniz.  Alabiliyorsunuz ama acaba gerçekten bir jipe biniyormuş gibi hissede biliyor musunuz??? Velhasıl kelam Land Rover pazardaki bu durumu çok iyi analiz ederek son derece basit ama stratejik açıdan derdini çok iyi anlatan bir kampanya hazırlamış. Tebrikler.

BY DDB South Africa

Smart-Sorry

Ülkemizde yasal olarak serbest olan ama henüz bir babayiğidin mahkemelik olmayan örneğini yapamadığı karşılaştırmalı reklamın güzide bir örneği bu iş. Ürünün bilinen ve en önemli özelliğini gayet net bir şekilde karşılaştırmalı olarak izleyicisine anlatıyor. Park yeriniz işgal edilir diye endişelenmenize hiç gerek yok. Nasıl olsa sizim Smart’ınızın park yerine başka hiçbir araç edemez. Yaşayan bilir. Bu duygu büyük bir lüks.

BY CLM BBDO, Paris, France

Mazda MX-5 Driving Matters

Marka bu reklamda MX-5 model aracını tanıtıyor gibi dursa da arka planda markanın reklamdaki karakterin hayatındaki yeri önemle vurgulanıyor. Kullandığı modeller değişse de tercih hep Mazda ve bir marka bağlılığı söz konusu. Klasik bir anlatım ama başarıyla kotarılmış bir çalışma olmuş.

BY Harvey Marco

Reklamlar