Direct TV Amerika’da televizyon yayını sağlayan bizdeki D-Smart, Digitürk gibi bir ücretli TV yayını sağlayıcısı. Marka, kablolu TV markalarını tercih eden kitleleri Direct TV kullanmaları konusunda ikna etmek için birkaç yıldır 30 saniyelik absürt komedi içeren reklamlar yayınlıyor. Bu reklamlarda “Eğer Direct TV’niz yoksa başınıza bunlar gelebilir siz en iyisi Direct TV alın.” mesajı veriliyor. Reklam filmleri yaklaşık 2 yıldır seri halinde yayınlanıyor ve büyük başarı sağladı.

Direct TV reklamları kendine has bir absürt komedi tarzı oluşturdu. İçinizden yok artık dediğiniz durumları zincirleme bir olay örgüsü ile Direct TV’ye sahip olmamanıza bağlayabiliyor. Aslında bu reklamdaki strateji reklamcılıkta sık kullanılan bir teknik. Kullanmazsanız böyle olur, kullanırsanız böyle olur, before and after gibi tekniklerin kullanıldığı binlerce reklam var. Fakat bu reklamlardaki olay örgüsünün mantıksallığı ve bütün hikayenin ironik bir şekilde absürt olması dikkatimizi çekiyor. Her olaydan sonra gelen diğer olay mantıklı bir sonuç şeklinde ilerliyor fakat olayın çıkış noktası ile ulaştığınız nokta arasındaki farklılık eğlenceli bir absürtlük yaratıyor. Niş bir mizah alanının ortaya konulduğunu söylesem herhalde yanılmam.

Reklamın hedef kitlesini incelediğimizde özellikle kablolu TV yayını kullanan kişilere seslendiğini söyleyebiliriz. Kablolu TV kullanıp sık sık yayında problem yaşayan ve artık bu durumdan bıkmış kişilere “get rid of cable (kablodan kurtul)“ mesajı veriliyor. Bürün reklamlar TV yayınında problem yaşanmasıyla başlıyor zira. Bu kitle hali hazırda ikna edilmesi en kolay grup konumunda. Mutsuzlar, sorun yaşamaktan bıkmışlar ve çözüm için etraflarına bakınıyorlar. Stratejinin başarısı burada da ortaya çıkıyor.

Grey New York’un hazırladığı bu reklamlar izlenirlik açısından hayli başarılı. Reklamı izlemekten keyif alıyoruz. Markayı gözümüze sokmadan eğlendirerek mesajı net bir şekilde iletebiliyor. Tıpkı bizdeki Cem Yılmaz reklamları gibi canın sıkıldığında açıp izlemek isteyeceğin türden işler.

Sözün özü stratejiden yaratıcı fikre, uygulamadan prodüksiyona baştan sona çok başarılı bir kampanya olmuş. Reklam izletmenin gittikçe zorlaştığı günümüzde böylesine izlemekten keyif aldığınız işlerin ortaya çıkarılması hayli önemli bence. Klişe bir reklamcılık tekniğinin doğru kullanılırsa nasıl etkili olabileceğinin net bir örneği bu reklamlar.

Reklamlar