2 yıl önce üniversitenin bahar şenlikleri kapsamında Şebnem Ferah konser için üniversitemize gelmişti. Ben de birkaç arkadaşım ile birlikte heyecanla konsere gittim. Konser başladı. Arkadaşım yanında fotoğraf makinesi getirmişti. Benden sahneyi görüntülememi istedi. Elimde makine ile parmaklarımın ucuna çıkarak zor şartlarda kayıt yapmaya çalıştım. Amaç o andan bir anı saklamaktı. Sonrasında izlemek için. Uzun bir süre doğru düzgün bir kayıt almaya çalıştım fakat çok kalabalıktı ve bir türlü olmuyordu. Konser bitti eve döndüm.

Dönüp o güne baktığımda aklımda kalan tek şey o boş debelenmelerimdi. Ne doğru düzgün bir kayıt yapabildim ne de konserin tadını çıkarabildim. O kadar heyecan duyarak gittiğim konserden elimde kalan doğru düzgün bir video görüntüsü bile değildi.

O gün yaptığım yanlışı bana hatırlatan bir reklam var şu anda yayında. Renault Captur reklamı. Hayat dediğin budur sloganı ile sesleniyor izleyicilere.

Yeni Renault Captur Kompakt SUV segmentinde yer alan bir otomobil. Nissan Juke ve Mini Country MAN gibi araçlara rakip olarak geliştirilmiş. Renault’un bu segmentteki boşluğunu doldurmak için üretildi. %100 kişiselleştirilebilme özelliği sunuyor müşterilerine. Gençlerin özgünlük arayışının otomobillerde de tutarlılık gösterdiğini düşünürsek bu özelliğiyle fark yaratabilir.

m
Reklamda temel olarak yaşadığımız her şeyi saklama çabamızdan bahsediyor. Dvd’lerden Hard disklerden…Bunlardan bahsederken düştüğümüz bir yanlışı bize hatırlatıyor, anıları saklamaya çalışırken o anı yaşamayı nasıl da unuttuğumuzu.

Bize gerçekleri hatırlatan bu sözler son derece doğru. Cep telefonlarımızdaki kameralarla bile her güzel anı ölümsüzleştirme çabası içindeyiz. Tıpkı benim 2 yıl önce yaptığım gibi. Ne yazık ki çoğumuz bu hataya düşüyoruz. Sonradan farkına varıyoruz o güzel anları saklamaya çalışırken yaşamayı, o anın tadını çıkarmayı unuttuğumuzu. Özellikle sosyal medya hayatımızın vazgeçilmezi olduktan ve akıllı telefonlar bizi sanal hayata daha kolay bağladığından beri bu durum çok daha artarak etrafımızı sardı.

Bu reklamda konuştuğumuz içgörü etrafında Yeni Renault Captur ile hayatın özel anlarını saklamayı değil yaşamayı öneriyor. Hayatı hayat yapan o güzel anları, bu otomobille yamaya davet ediyor. Hayat dediğin budur sloganıyla otomobilin felsefesini bu şekilde tüketiciye aktarmaya çalışıyor. Reklamda gösterilen bütün karakterler genç 24-35 yaş aralığında. Yani tıpkı Nissan Juke gibi gençlere şehir içinde kullanılan bir Jeep satmayı planlıyor. Strateji ve uygulama gayet başarılı olmuş. Genel olarak beğendim ve başarılı buldum.

Yalnız bir şey var ki söylemeden geçemeyeceğim. Yakalanan içgörü reklamın başında net şekilde anlatılıyor fakat bu içgörüyü otomobille ilişkilendirme de bir parça eksiklik sezdim. Anıları yaşamayı unuttuğumuzu söyledikten sonra dış ses susuyor ta ki reklamın sonunda “Hayat dediğin budur!” sloganını verene kadar. O ara da görüntülerde gerçekten yaşanan anlar ve otomobilin teknolojik özelliklerini gösteriyor. Bence o ara görüntüler devam ederken bir iki cümle daha eklenip otomobille bahsedilen içgörünün bağı daha da güçlendirilebilirdi. İyi yazılmış 2 cümle mesajın hedef kitleye daha net ulaşmasını sağlayabilirdi. Örneğin Coca Cola Zero’nun Sıfır temalı reklamı bu konuda çok başarılı bir örnek olarak gösterilebilir.

Ayrıca şunu da belirteyim ki gerek geçen yıl piyasaya sürülen Yeni Clio gerekse Yeni Captur tasarımlarıyla dikkat çekici. İkisinin de özellikle ön ızgara ve ön farlarının tasarımı çok şık olmuş. Çok beğendiğimi söylemek isterim.
0ED645A5A_image_00005050_1_yeni_clio_galeri2
Son olarak aracın fiyatı 41.000 TL’den başlıyor. Nissan Juke’un da 42.290’den başladığını düşünürsek yakın fiyat stratejisi yürütüldüğünü görebiliriz.

Reklamlar